Çorum Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
 

Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü

KURULUŞUN TARİHÇESİ      
 
                 Çorum Merkez Yetiştirme Yurdu 28 Ağustos 1963 tarihinde Çorum Albayrak İlkokuluna ait iki katlı ahşap binada hizmete girmiştir. Bu bina iki blok halinde olup biri erkek diğeri kız çocuklarına ayrılmıştır. Yedi yıl burada hizmet veren kuruluş 02.02.1970 tarihinde Kale mahallesinde bulunan Özel İdareye ait binaya taşınmıştır.1986 yılına kadar burada 7-18 yaş grubu kız ve erkek çocuklara birlikte hizmet veren kuruluş 1986 yılında Genel Müdürlüğümüzün düzenlemesiyle 13-18 yaş grubu erkek çocuklara hizmet veren bir kuruluşa dönüşmüştür. Merkez Yetiştirme Yurdu 22.02.1999 tarihine kadar sadece erkek çocuklarına hizmet vermekte iken 07.09.1999 tarihinde lojman binasının kız yurduna dönüştürülmesiyle kız çocuklarına da hizmet vermeye başlamıştır.
                 Kız Yetiştirme Yurdumuz Merkez Yetiştirme Yurdu bünyesinden ayrılarak 18.12.2008 tarihinde Bahçelievler Mahallesi Şenyurt 2. Sokaktaki yeni hizmet binasında 32 kapasite ile hizmete açılmıştır. 03.07.2011 Tarihinde Akkent Mahallesi Akkent Caddesi No:110 Adresine Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü olarak ismi değişmiş ve bu adreste hizmet vermeye başlamıştır.
 
KURULUŞUN FİZİKİ YAPISI    :
 
            Çorum Sevgi Evleri Çocuk Yuvası Kız Yetiştirme Yurdu binası 2 katlı idari bina ve 8 adet Çocuk Evlerinden oluşmaktadır. Girişte güvenlik kulübesi bulunmaktadır. İdari binada zemin katta Genel mutfak, sığınak, depo, Kalorifer Kazan Dairesi ve Wc ler mevcuttur. 0.  katta ziyaretçi kabul, danışma, Konferans Salonu, Hemşire, Hizmetli odası  Atatürk Köşesi bulunmaktadır. 1. Katta Müdür, Müdür Yardımcısı ve Büro odaları ile Santral ve Yemekhane mevcuttur.
                6 Tane ev Dubleks olup 7 ile 18 Yaş Grubuna hizmet vermektedir. Giriş katta Mutfak, Tv odası, Öğretmen Odası ve Yemek Yeme Odası mevcuttur. 1.Katta 4 Yatak odası 1 Anne Odası 1 de Çalışma odası mevcuttur. 
                         
             2 Tane Ev 0 ile 6 Yaş Grubuna Hizmet vermektedir. Tek katlıdır. 4 Yatak odası 1 Anne Odası 1 Öğretmen odası, Mutfak , Yemek odası, Oyun odası  ve Tv odası mevcuttur.                       
 
 İLETİŞİM BİLGİLERİ: 
Tel        : 221 12 18
Faks    : 221 12 58     
Adres  : Akkent Mahallesi                                    
                                             
                                                        ÇOCUK   DURUMU            
 
 Kuruluşumuzda Fiilen Kalan  : 69 Çocuk
Aile Yanında Desteklenen         : 32 Çocuk
İzinli                                                : 6   Çocuk
Üniversitede Okuyan                 : 6   Çocuk
Evlatlık                                           : 9   Çocuk                         
 
   
 
 
 
                                
                      
Hizmet alımları ile hizmetli ekibimizin çalıştığı birimler; 4 Güvenlik, 2 Kalorifer, 2 Ahçı  32 Bakım, 10 temizlik elemanı görev yapmaktadırlar.
 Kuruluşumuzda toplam 17 personelle hizmet yürütülmekte olup, ayrıca hizmet alımı 50 kişi olmak üzere toplam 67 kişi görev yapmaktadır.
 
 
5- Ayrıca grup sorumluları refakatinde yaz kampları,piknik,konser, il dışı gezileri,eğitim amaçlı CD izleme, çocukların tiyatro, sinema, pastaneye götürülmeleri, alışveriş alışkanlığı kazandırmak amaçlı marketlerin gezdirilmesi çalışmaları yapılmaktadır.